Історія

Історична довідка Центру творчості дітей та юнацтва Галичини

Рік відкриття – 1939.
Співпраця з іншими позашкільними навчальними закладами: проведення обласних, Всеукраїнських та міжнародних семінарів, конкурсів, фестивалів, змагань із початкового технічного моделювання, змагань із видів спорту, які культивуються в ЦТДЮГ, співпраця із закордонними партнерами в рамках участі в EASY (Європейська асоціація установ вільного часу) та ін.
Досягнення позашкільного навчального закладу: вихованці ЦТДЮГ є лауреатами багатьох фестивалів та конкурсів на обласному, Всеукраїнському та міжнародному рівні, переможцями різноманітних спортивних змагань, змагань з технічних видів спорту як в Україні так і за її межами.
Реалізація експериментальної діяльності: реалізація проекту „Бізнес-школи”, студії раннього естетичного розвитку „Равлик”.

Участь у проектах, програмах:
Традиційні заходи (фестивалі, конкурси, турніри, тощо): міський фестиваль мистецтв „Дошколярик”, обласний фестиваль-конкурс для дітей та юнацтва „Різдвяні канікули”, обласний конкурс прикладного та декоративно-ужиткового мистецтва „Таланти твої, Україно”, міський та обласний конкурси технічної творчості „Твори і перемагай”, обласний хореографічний фестиваль „Галицькі барви”, обласний фестиваль театральних колективів, міжнародний хореографічний фестиваль „Карпатські візерунки”, міжнародний турнір з баскетболу „Нові імена”.

ЦТДЮГ – державний позашкільний заклад освіти, який є спадкоємцем обласного Палацу піонерів, заснованого у Львові у 1939 році. Протягом своєї 65-річної історії позашкільний заклад освіти реорганізовувався відповідно до принципів та засад державної політики, залишаючи провідними завдання та мету організації своєї діяльності – виховання підростаючого покоління засобами пропагування мистецьких, творчих, технічних, спортивних досягнень.


У січні 1959 р. дітвора міста отримала прекрасний подарунок - новий Палац у центрі Львова. У ті роки в 167 гуртках займалося коло 3 тис. дітей, обладнані слюсарна, столярна, механічна, трикотажна, радіотехнічна майстерні, фотолабораторія, кіностудія, автоклуб, навіть своя друкарня. У ці роки працювали спортивні секції, гуртки технічної творчості, багато чисельні гуртки художнього відділу. Саме в ті роки були створені відома у всій Україні Народна капела бандуристок «Дзвіночок», ансамбль народного танцю «Радість», які успішно працюють і зараз.

У 1984 р. у Львові був побудований сучасний на цей час Палац піонерів загальною площею 14,5 тис.кв.м, який у 1991р. перейменований у Центр творчості дітей та юнацтва Галичини. Досі це один з найбільших Центрів творчості для дітей на Західній Україні. концертний, кіно-лекційний, спортивний зали, репетиційні зали, кімнати гурткової роботи, виставковий зал, дві театральні сцени - дають всі умови для занять і творчого розвитку дітей.

Переломними не лише в історії України, але й Центру творчості стали 1991-1993 рр. Хвиля національного відродження, патріотичного піднесення, державного становлення змітала стару ідеологію, стереотипне мислення, закостенілі стилі і методи керівництва. У Центр творчості були розформовані неперспективні відділи і колективи, звільнились з роботи люди, які не знаходили себе у запропонованих нових умовах роботи, як гриби після дощу почали народжуватись нові колективи і структури. Так, у ці роки були створені колективи, які згодом завоювали почесні звання «народний» та «зразковий»: вокально-хореографічний ансамбль «Рушничок», музично-естрадний театр «Погулянка», фольклорний гурт «Барвінок», школи народного танцю, кобзарського мистецтва, журналістики, міжнародних відносин, театрального мистецтва, капела духовного співу «Соль аніме», естрадний гурт «Дивоцвіт» та деякі інші. Не всі колективи та новостворені структури витримали випробування часом: розпалися, розформувалися, вилилися у щось нове. Але ці роки стали переломними в історії становлення і розвитку ЦТДЮГ як потужного, дієздатного, у якому виховуються сотні талановитих дітей.
У ці ж роки були започатковані та проведені і перші міські, обласні, міжнародні фестивалі, конкурси, які за 10-річчя стали традиційними: «Різдвяні канікули», «Таланти твої, Україно», «Дошколярик», «Перевесло», «Галицькі барви», хорового та театрального мистецтва, «Краєзнавець», «Мій Львів», «Що? Де? Коли ?», «Дебати». Зовсім на іншому рівні, із залученням закордонних колективів, проводився і традиційний хореографічний фестиваль «Карпатські візерунки».
У ЦТДЮГ почали проводитися методичні семінари із залученням спеціалістів з вищих навчальних закладів, музеїв, інших областей; творчі лабораторії, майстер класи не лише для працівників області, але й гостей з-за кордону: Польщі, українців з діаспори, педагогів з України. А влітку успішно функціонувала школа україністики, яку з радістю відвідували діти-українці з Польщі і Словаччини, Чехії і Словенії, Росії і Казахстану.
Але найцікавішим у роботі колективів стала можливість поїздок за кордон на фестивалі, конкурси, екскурсії, обмінні візити. У ці роки ЦТДЮГ і Краківський центр молоді вперше організував такі поїздки - взаємні візити, що згодом вилилось в обширну міжнародну акцію «Дні молоді Кракова у Львові» і «Дні Львова в Кракові». Колективи ЦТДЮГ за ці роки побували у Франції і Німеччині, Данії і Бельгії, Англії і Швейцарії, Румунії і Болгарії, Аргентині та Сполучених Штатах Америки, Терції та Ізраїлі, Білорусії та Росії. Польща для багатьох колективів стала більш знайома на жаль, ніж сама Україна.

Немає коментарів:

Дописати коментар